top of page
PARALAXA_dream_homes_rodinna-usedlost-ve-svahu-luka-nad-jihlavou.jpg

Rodinná usedlost ve svahu - Luka nad Jihlavou

Zaujme hned na první pohled nebo na ten druhý? Řekněme, že na první okouknutí rodinný dům zapadá do prostředí malého města, do zvlněného terénu a zapadá i do okolní zástavby. V žádném případě ale nepůsobí fádně. Další pohled už od něj totiž nebudete moci odtrhnout. Dům, který je svým umístěním inspirovaný původní usedlostí, je twistem moderní architektury a typicky vesnického stavení. A o to přesně při návrhu šlo.

2023

Luka nad Jihlavou, Česká republika

Autor

Kamil Plavec, Viktor Hladík

Zastavěná plocha

266,50 m2

Celková plocha pozemku

2317,59 m2

Stav 

Studie

 

Rodinný dům zakousnutý do severovýchodního svahu vznikne na Vysočině v obci Luka nad Jihlavou. Městys Luka nad Jihlavou je v regionu známý především pro skiareál, nabízí však ideální zázemí pro mladou rodinu s dětmi. Kromě mateřské a základní školy je zde například i koupaliště či jediný pionýrský oddíl na Jihlavsku.

06_dream_homes_rodinny-dum-ve-svahu-luka-nad-jihlavou_PUDORYS.jpg

 

Návrh domu vycházel z původní stavby do písmene L, ke kterému byl navíc připojen objekt garáže, kterou původní dům postrádal. Zachování morfologie terénu s převýšením kolem 5 m bylo docíleno šetrným posunutím každé ze tří částí domu do jiné výšky. Dvoupodlažní stavba je zajímavá především díky umístění pokojů na několika úrovních. Vyznačuje se otevřeností přes obě patra, což dává prostoru nebývalou vzdušnost a originalitu. Duch tradičního venkovského stavení čiší z klasické sedlové střechy, použitých barev a materiálů a podlouhlých předních oken. Část stavby působí naopak čistě moderně. Moderní vzezření domu propůjčuje plochá střecha, fasáda z pohledové betonu a velké prosklené plochy.

 

Dům je koncipovaný pro čtyřčlennou rodinu se dvěma dětskými pokoji v přízemí a rodičovskou částí ve druhém podlaží. Zde kromě ložnice najdeme i pracovnu, čítárnu a šatnu s koupelnou. Z pracovny je možné navíc vstoupit do poslední úrovně, která skýtá důmyslný prostor pro přespání. Nevšednost domu je zajištěna otevřeností obývacího pokoje přes dvě patra a jeho usazením o čtyři schody níže ve srovnání s kuchyní a jídelnou, která je bezprostředně propojena s krytou terasou a posezením u venkovního krbu.

 

Pro rodinné domy vznikající na vesnicích a malých městech se nabízí jako nejvhodnější řešení kombinace moderních a tradičních stavařských prvků. Současné trendy jako velká okna, ploché či zelené střechy lze vkusně sloučit s podobou domu, která nebude v klasické venkovské zástavbě působit rušivě a nepatřičně.

share

  • sdílet na Facebooku
  • sdílet na Twitteru

další projekty

bottom of page