Rodinný dům, kde roste strom: Bydlení s duší lesa
Milujeme pohled na stromy. Vyzařují jakýsi klid, uvolnění a jsme rádi, že odvážní investoři kývli na možnost umístit si jeden do nitra svého rodinného domu. Tento výrazný prvek nadčasovou stavbu definuje, doplňuje použité přírodní materiály a zelenou střechu a je živým svědkem času a proměn okolní krajiny.
2024
Mostiště, Česká republika
Autor
Kamil Plavec
Zastavěná plocha
416,53 m2
Celková plocha pozemku
1720,02 m2
Stav
V realizaci
Pozemek mírně se svažující k jihu s příjezdem ze severu, tak by se ve zkratce dala definovat ideální parcela ke stavbě rodinného bydlení. Svažující se terén také nabízí architektům i zahradníkům prostor pro kreativitu při práci s různými úrovněmi místností či zajímavých terénních prvků. V obci Mostiště nedaleko Velkého Meziříčí na Vysočině na takovémto pozemku brzy vyroste moderní dům pro mladou rodinu.
Na optické rozdělení pozemku i zahrady na užitkovou a okrasnou část navazuje umístění stavby, které toto rozdělení kopíruje. Funkčnost interiéru je totiž vhodně provázaná s exteriérem s respektováním výhod i limitů orientace v rámci světových stran. Chcete-li si vychutnat ranní kávu a čerpat energii východního slunce? Může být. Z kuchyně na terasu umístěnou východním směrem to je jen pár kroků. Při přípravě jídla si bosky dojděte po trávě pro bylinky či čerstvou zeleninu z užitkové části zahrady, která východní terasu obklopuje. Později odpoledne si užijte čas s přáteli na západně orientované terase s výhledem na okrasnou zeleň. Stejně jako z oken obýváku a dětských pokojů se zde můžete kochat okrasnou částí zahrady. Díky využití pozemku ve své maximální šířce a vhodné orientaci ke světovým stranám jsme docílili maximálního otevření domu směrem na jih, respektive jihozápad. Hlavní obytné místnosti tak nabízí pohled a vstup do zahrady osluněné jižním sluncem přes velkoryse prosklené části domu. Klademe důraz na respektování tvaru a morfologie terénu. Dalším krokem návrhu tak bylo snížení podlahy na jih vysunuté části domu o tři schody směrem po mírném svahu dolů. Dům tímto trikem proplouvá terénem, a navíc získal vyšší světlou výšku stropu v obývacím pokoji.
V návrhu vnitřních prostor jsme se zaměřili na vytvoření organické a funkční sítě zón, která propojuje každý koutek domova. Cílem bylo vytvořit plynulý přechod mezi ložnicí, dětskými pokoji, chodbou, technickým zázemím, kuchyní, obývákem a koupelnami tak, aby vznikl harmonický celek.
Klidová část:
-
Rodičovská zóna zahrnující ložnici se šatnou a samostatnou koupelnou je umístěna na západní straně domu, kde je kvůli snadné dostupnosti přímo propojena se zónou komunikační.
-
Dětská zóna s dětskými pokoji a koupelnou je stejně jako zóna pro rodiče přímo propojena s komunikační zónou. Její umístění na jihozápad směrem k okrasné terase zajistí příjemné denní oslunění s atraktivními výhledy.
Denní část:
-
Společenská zóna domu, zahrnující kuchyň, jídelnu a obývací pokoj, je navržena tak, aby byla zalitá východním, jižním i západním sluncem po celý den. Díky tomu je tato část domu plná přirozeného světla a poskytuje příjemné prostředí pro setkávání rodiny i hostů. Propojení s terasou a zahradou na všechny tři světové strany vytváří pocit otevřenosti a přímého spojení s exteriérem, přičemž opticky odděluje okrasnou zahradu od užitkové části. Zóna je přímo napojena na hlavní chodbu, čímž je zajištěna snadná dostupnost z dalších částí domu.
Technická část
-
Technická zóna (garáž, technická místnost, sklad, prádelna) je strategicky umístěna na severovýchodní straně domu, mimo přímé slunce. Díky propojení s hlavní chodbou je snadno dostupná ze všech částí domu a zároveň blízko vstupu pro pohodlnou logistiku každodenního provozu.
-
Komunikační zóna, tedy chodba, je navržena ve středu dispozice co nejblíže k ostatním zónám. Díky této poloze zajišťuje snadný a rychlý přístup do obytné, technické i klidové části domu.
Cílem projektu nebylo vytvořit pouze domov pro rodinné bydlení, ale životní prostor, který vás zve k objevování krásy a hranic spojení moderní architektury a přírody.