top of page
PARALAXA2.jpg

Rodinná vila za betonovou stěnou a atriem

Řekněte mi, že máte rádi beton, aniž byste mi řekli, že máte rádi beton. Moderně vyhlížející rodinný dům navržený pro potřeby mladé rodiny splňuje místní regulativy, stejně jako přání majitelů na odlišení se od sousedů. Nosný prvek představuje výrazná zeď předsazená před domem na úrovni uliční čáry. Zeď z pohledového betonu pak udává svou strohostí a barevností koncept celé stavby.

2023

Jihlava, Česká republika

Autor

Kamil Plavec

Zastavěná plocha

246,45 m2

Celková plocha pozemku

861,65 m2

Stav 

Studie

05_dream_homes_rodinna-za-betonovou-zdi-v-jihlave.jpg
06_dream_homes_rodinna-za-betonovou-zdi-v-jihlave.jpg

Severně svažitý pozemek je umístěný v satelitní zástavbě na okraji krajského města Jihlavy. Část města Horní Kosov vzdálená několik kilometrů od centra je v posledních několika letech středobodem rozšiřování bytové infrastruktury Jihlavy. Městské prostředí a nejednotnost satelitní výstavby dovoluje odvážnější přístup k návrhu domu než v případě venkovského tradicionalismu.

07_dream_homes_rodinna-za-betonovou-zdi-v-jihlave.jpg

 

Návrh domu přesně šitý na míru potřeb majitelů a možností pozemku vznikal v několika krocích. Dům co do své šířky zaujímá maximální možnou část pozemku, došlo pouze ke zkosení nevyužitelné severní strany, čímž se zmenšily nevýhodně umístěné místnosti tímto směrem. Zmenšením horní části domu dále došlo k optickému snížení celého objektu tak, aby dům nepůsobil příliš mohutně. Orientace pozemku nabídla jako nejvhodnější řešení pro umístění terasy malé vykousnutí objemu domu směrem na jihozápad, díky čemuž se zároveň zvětšila plocha fasády na tuto prosluněnou světovou stranu. Nelze opomenout také přizpůsobení usazení/umístění domu morfologii terénu, kdy jeho zadní část byla zvednuta o jeden metr nahoru.

 

Trikem s betonovou zdí byla dodržena uliční úroveň šesti metrů, byť na zeď (a tím pádem na úroveň ulice) navazuje bezprostředně pouze garáž. Tento fakt, tedy že zeď nesousedí s žádnou obytnou místností, byl výhodný také z důvodu špatných tepelně-technických vlastností betonu. U garáže toto nevadí, takže jeho použití jako materiálu na zeď nic nebránilo. U netradičně vyhlížející zdi ještě chvíli zůstaneme, protože má hned několik funkcí. Za zmínku stojí především odklánění zraků kolemjdoucích od okna ložnice vytvořením ozeleněného atria, vznik reprezentativního vstupu k domu a eliminace oken směřovaných do ulice. Zeď nebude působit přehnaně mohutně – bude vysoká pouze jako garáž, která nepotřebuje na rozdíl od obytných místnosti vysokou světlou výšku. Díky zdi pak bude dům jasně převažovat do horizontálního směru (dům bude opticky širší než vyšší), což bylo jedním z přání investorů.

 

Přesuňme se do vnitřní dispozice domu. Umístění pokojů kopíruje čtyřzónovou strukturu, která se vyznačuje jasnou provázaností místností. Technická zóna zahrnující garáž, technickou místnost, sklad a prádelnu leží na nejméně osluněné severní straně domu. V přízemí směrem na západ dále nalezneme zónu určenou pro rodiče (ložnice s výhledem do zeleného atria, šatna, soukromá koupelna, posilovna). Na jižní stranu náleží společenská zóna s kuchyní, jídelnou, obývacím pokojem a terasou. Všechny množiny hlavních místností se přirozeně prolínají ve středu domu s komunikační zónou v podobě chodby a schodiště. Dětská část domu (dva dětské pokoje se šatnou, koupelnou a balkónem) a pracovna se nachází v horním podlaží. Ve chvíli, až děti vyletí z hnízda, nebude pak bezpodmínečně nutné pokoje v poschodí vytápět a užívat.

09_dream_homes_rodinna-za-betonovou-zdi-v-jihlave.jpg

 

Tento projekt je ukázkou toho, jaké možnosti v sobě ukrývá navrhování rodinného bydlení. Z našeho pohledu je škoda přejímat uniformní řešení a neustále se opakující prvky. Naopak věříme, že každý pozemek a investor si zasluhuje individuální přístup a neotřelé nápady.

01_dream_homes_rodinna-za-betonovou-zdi-v-jihlave.jpg
02_dream_homes_rodinna-za-betonovou-zdi-v-jihlave.jpg
03_dream_homes_rodinna-za-betonovou-zdi-v-jihlave.jpg
04_dream_homes_rodinna-za-betonovou-zdi-v-jihlave.jpg

share

  • sdílet na Facebooku
  • sdílet na Twitteru

další projekty

bottom of page