top of page

Rodinná víceúrovňová vila ve svahu v Pelhřimově

Značně svažitý pozemek směrem na západ v nově vzniklém satelitu byl od počátku pořádnou výzvou. Pozemek s převýšením okolo sedmi metrů si jasně říkal o dvě, možná i o tři patra. Rodinná vila, která na tomto místě vznikne, patrně zaplní jednu z posledních volných parcel v této městské části. Pozemek je pro bydlení ideální. Klidný okraj města s centrem na dohled.

2019

Pelhřimov, Česká republika

Autor

Kamil Plavec

Zastavěná plocha

253,37 m2

Celková plocha pozemku

1047,00 m2

Stav 

Koncepční soutěžní studie

Dispozice 

6kk + g

01_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_schema.jpg.jpg

Místní benevolentní regulativy stanovující pouze procento plošné zastavěnosti nesvazovaly ruce. Při návrhu domu se tedy vycházelo především z klientových požadavků o jednotlivých provozech v domě. Vznikly čtyři základní objemy, které se do sebe postupně zakousávají a přirozeně kopírují morfologii místního terénu. Každý z těchto objemů má svoji výškovou úroveň, a i přes to působí dům z ulice velmi minimalisticky a celý se otevírá především zahradě. Požadavek o propojení exteriéru s interiérem se podařilo splnit nejen v centrální části, ale také v části dětských pokojů.

02_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_axonometrie.jpg

 

Inspirace pro materiálové řešení je jasná. Příroda. Těžký kamenný spodní objekt přechází přes světlý sibiřský modřín až k pálenému tmavému modřínu. Dům nejenže do terénu krásně zapadá, ale koresponduje i se sousedním objektem, který je řešen obdobně, co se materiálů týče.

03_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_jihozapad_den.jpg
07a_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_pudorys_1np_plavec.jpg

 

První hmotou, která je přístupná z ulice, je pochopitelně část technická. Garáž, chodba a vstupní prostory. Na tento objem logicky navazuje horní obytné patro, v němž se nachází obývací pokoj s kuchyní, stolováním a ložnice. Výškové umístění a natočení tohoto prostoru má své důvody. Výškově nejenže přirozeně navazuje na terén, ale zároveň nabízí dechberoucí výhled nejen na město, ale také na západ slunce. Jeho pootočení je způsobeno snahou přerušit oční kontakt s ulicí a zároveň maximalizovat prosklené plochy směřující na již zmíněné město. 

 

 

 

Obytná je taktéž hmota nejníže posazená, která slouží nejmladším obyvatelům. Ta opět umožnuje přímý kontakt s exteriérem díky francouzskému prosklení. Tato část je s obývacím patrem propojena přes technické patro, které v sobě skrývá sklady, technickou místnost a také saunu s odpočívárnou. I tuto část se podařilo exteriérově propojit se zahradou a umožnit tak pobyt na zahradě při saunování.

08a_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_pudorys_1pp_plavec.jpg
09_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_zípad_plavec.jpg
10_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_vychod_plavec.jpg
11_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_řez_plavec_low.jpg
04_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_zapad_den.jpg
05_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_zapad_noc.jpg
06a_dream_homes_moderní_rodinná_vila_pelhřimov_jihlava_zapad.jpg

share

  • Facebook - Black Circle
  • Twitter - Black Circle
  • Google+ - Black Circle

další projekty

bottom of page