Rodinná víceúrovňová vila ve svahu v Pelhřimově
 • Black Google Places Icon

Značně svažitý pozemek směrem na západ v nově vzniklém satelitu byl od počátku pořádnou výzvou. Pozemek s převýšením okolo sedmi metrů si jasně říkal o dvě, možná i o tři patra. Rodinná vila, která na tomto místě vznikne, patrně zaplní jednu z posledních volných parcel v této městské části. Pozemek je pro bydlení ideální. Klidný okraj města s centrem na dohled.

Místní benevolentní regulativy stanovující pouze procento plošné zastavěnosti nesvazovaly ruce. Při návrhu domu se tedy vycházelo především z klientových požadavků o jednotlivých provozech v domě. Vznikly čtyři základní objemy, které se do sebe postupně zakousávají a přirozeně kopírují morfologii místního terénu. Každý z těchto objemů má svoji výškovou úroveň, a i přes to působí dům z ulice velmi minimalisticky a celý se otevírá především zahradě. Požadavek o propojení exteriéru s interiérem se podařilo splnit nejen v centrální části, ale také v části dětských pokojů.

Inspirace pro materiálové řešení je jasná. Příroda. Těžký kamenný spodní objekt přechází přes světlý sibiřský modřín až k pálenému tmavému modřínu. Dům nejenže do terénu krásně zapadá, ale koresponduje i se sousedním objektem, který je řešen obdobně, co se materiálů týče.

První hmotou, která je přístupná z ulice, je pochopitelně část technická. Garáž, chodba a vstupní prostory. Na tento objem logicky navazuje horní obytné patro, v němž se nachází obývací pokoj s kuchyní, stolováním a ložnice. Výškové umístění a natočení tohoto prostoru má své důvody. Výškově nejenže přirozeně navazuje na terén, ale zároveň nabízí dechberoucí výhled nejen na město, ale také na západ slunce. Jeho pootočení je způsobeno snahou přerušit oční kontakt s ulicí a zároveň maximalizovat prosklené plochy směřující na již zmíněné město. Obytná je taktéž hmota nejníže posazená, která slouží nejmladším obyvatelům. Ta opět umožnuje přímý kontakt s exteriérem díky francouzskému prosklení. Tato část je s obývacím patrem propojena přes technické patro, které v sobě skrývá sklady, technickou místnost a také saunu s odpočívárnou. I tuto část se podařilo exteriérově propojit se zahradou a umožnit tak pobyt na zahradě při saunování.

2019

Pelhřimov, Česká republika

Autor

Kamil Plavec, Nikola Sobotková

Zastavěná plocha

253,37 m2

Celková plocha pozemku

1047,00 m2

Stav 

Koncepční soutěžní studie

Dispozice 

6kk + g

1/ pozemek investora - západní svah - převýšení 7 metrů

4/ rotace vrchního patra - získání maximálního výhledu 

2/ dodržení uliční úrovně, odstup od sousedních hranic pozemku

5/ respektování stávajícího terénu - výškový rozdíl - posun části objektu - víceúrovňový rodinný dům

3/ natočení a zúžení objemu, maximalizace ploch orientovaných na jih - jihozápad

6/ osazení zeleně - terénní modelace - přerušení očního kontaktu se sousedy na jižní straně pozemku

share

 • Facebook - Black Circle
 • Twitter - Black Circle
 • Google+ - Black Circle

další projekty.

dream homes.

DREAM HOMES ARCHITECTURE s.r.o.

Dolní Cerekev 274

588 45 Dolní Cerekev

IČ: 09111841

DIČ: CZ09111841 

 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon
 • Black Pinterest Icon
 • alt-email_318-28595
 • Black Google Places Icon

moderní rodinné domy projekty rodinných domů kamil plavec 58601 Jihlava Kraj Vysočina Jihlava projekt rodinny dum stavebni povoleni

Copyright © 2012 - 2020 dream homes architecture s.r.o. Všechna práva vyhrazena.

 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon
 • Black Pinterest Icon
 • alt-email_318-28595
 • Black Google Places Icon
pokus2.png